Tietoja matkasta

Tervetuloa Mannisen matkassa Tampere-talon elämykseen!

La 13.11.2027 klo 13.00 Prinsessa Ruusunen
Kesto 2 h 45 min, sis. väliajan. 


Paikat katsomosta etupermanto rivi 8, 12 ja 13

Prinsessa Ruusunen kertoo tanssin keinoin tutun tarinan satavuotiseen uneen lumotusta prinsessa Aurorasta, haltijattarista ja urhoollisesta prinssistä. Teoksessa seikkailee myös muista klassikkosaduista tuttuja hahmoja, kuten Punahilkka ja Saapasjalkakissa.

Tuotanto sai ensi-iltansa Tallinnassa vuonna 2014. Thomas Edurin tulkinta klassisen baletin isänä pidetyn Marius Petipan koreografiasta ja Peter Dochertyn näyttävä lavastus ja herkulliset puvut tarjoavat silmänruokaa kaikille satujen ystäville.

”Viron Kansallisoopperan ja -baletin Prinsessa Ruusunen tuo näyttämölle klassisen baletin loiston ja sadun lumon, jotka puhuttelevat yli sukupolvien. Haluamme tarjota elämyksiä niin baletin konkareille kuin ensikertalaisille. Prinsessa Ruusunen sopii hyvin lapsen ensimmäiseksi balettikokemukseksi”, Tampere-talon taiteellinen johtaja Suvi Leinonen kertoo.

”Tšaikovskin musiikki kertoo loistavin värein Prinsessa Ruususen tarinaa. Baletin 1. näytöksessä juhlittaville Auroran 16-vuotissyntymäpäiville säveltäjä loi suloisen valssin, josta tuli yksi hänen tunnetuimmistaan. Orkesterille baletti on kiehtovaa vuoropuhelua tanssin ja musiikin välillä, ja odotamme jälleen innolla työskentelyä Viron Kansallisoopperan ja -baletin kanssa”, Tampere Filharmonian intendentti Eija Oravuo sanoo.

Kapellimestari Kaspar Mänd on työskennellyt Viron Kansallisoopperassa ja -baletissa vuodesta 2014 lähtien ja johtanut noin 50 ooppera-, baletti-, operetti- ja musikaaliteosta. Mänd huomioitiin Viron kulttuurirahaston musiikin vuosipalkinnolla vuonna 2021. Vuonna 2025 hän oli yksi Viron valtion kulttuuripalkinnon saajista baletista Light from the End of the World.

Tekijät:

Musiikki Pjotr Tšaikovski
Libretto Marius Petipa ja Ivan Vsevoložski pohjautuen Charles Perrault’n satuihin
Alkuperäiskoreografia Marius Petipa
Uudistettu koreografia ja ohjaus Thomas Edur
Lavastus ja puvut Peter Docherty
Valosuunnittelu Anton Kulagin

Kapellimestari Kaspar Mänd
Musiikin toteutus Tampere Filharmonia
Solistit ja tanssiryhmä Viron Kansallisooppera ja -baletti

Matkan hinta/henkilö:
109 €, aikuinen/eläkeläinen
80 €, 3-16v / opiskelija

Esitystä suositellaan yli 6v katsojille. 
Esityksessä käytetään pyroteknisiä tehosteita, kuten laukausefektiä ja vilkkuvia valoja.

Hinta sisältää: Kuljetus ja balettilippu
Huomioitavaa: Matka toteutuu, mikäli lähtijöitä on vähintään 25 henkilöä.

Alustava reitti: Ruovesi – Vilppula – Mänttä – Orivesi –..
Voit nousta bussiin kaikilta pysäkeiltä matkareitin varrelta. Ilmotathan toivomasi kyytiinnousupaikan varauslomakkeen Lisätiedot-kohdassa. Alustavat reitit ja aikataulut saattavat muuttua. Lopullinen reitti ja aikataulu lähetetään laskun yhteydessä.

Kuva: Tampere-talo kuvapankista